Deklaracja dostępności
Urząd Miasta Jarosławia zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej https://bip.miastojaroslaw.pl
Data publikacji strony internetowej: 27 maja 2024 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 28 marca 2025 r.
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem:
- Używanie linków w postaci "więcej" albo "tutaj".
- Brak możliwości odsłuchania opublikowanych treści.
- Nie wszystkie pliki do pobrania (w formacie pdf., doc., rtf. i inne) są przygotowane jako dostępne - tzn. nie mają struktury pozwalającej osobom niewidomym na ich przeglądanie lub też są skanami dokumentów. Tym samym nie ma możliwości ich odczytania za pomocą programów wspomagających. Alternatywą dla części niedostępnych plików w formacie pdf są pliki w formacie doc., a także publikacja w obu formatach równocześnie.
- Nie wszystkie zamieszczone teksty są napisane językiem prostym i zrozumiałym. Zawierają dużo sformułowań języka urzędowego. Systematycznie odchodzimy od języka trudno dostępnego.
- Część opublikowanych tekstów nie podsiada odpowiedniej struktury nagłówkowej.
Treści nieobjęte przepisami
- Treści archiwalne niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań są wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
- Mapy są wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji dostępności: 27 maja 2024 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 28 marca 2025 r.
Deklaracja dostępności została stworzona na podstawie samooceny (własna).
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Na bieżąco eliminujemy błędy dostępności cyfrowej, o których mowa powyżej.
Skróty klawiszowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych. Oprócz myszki, po stronie można się poruszać za pomocą klawiatury. Klawisz TAB przesunie fokus do każdej z opcji nawigacji lub linków na ekranie. Połączenie klawiszy SHIFT+TAB cofnie fokus na poprzedni element nawigacji. Naciskając Enter nastąpi przejście do zaznaczonego odnośnika. Używając strzałek "w dół" i "w górę" można przewijać stronę.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- wersję kontrastową,
- możliwość zmiany rozmiaru tekstu,
- wyróżnienie odnośników/przekierowań,
- sukcesywne publikowanie plików pdf w wersji edytowalnej,
- podświetlane linki,
- zaawansowaną wyszukiwarkę,
- serwis jest dostosowany do obsługi na urządzeniach mobilnych - automatycznie dostosowuje się do wielkości oraz rozdzielczości ekranu, został zbudowany w oparciu o Responsive Web Design (RWD),
- nagrania z sesji są wyposażone w transkrypcję dźwięku na tekst i pochodzą z aplikacji POSIEDZENIA.pl dostępnej pod adresem www.miastojaroslaw.posiedzenia.pl
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej można zgłosić do Barbary Brzezińskiej za pomocą poczty elektronicznej barbara.brzezinska@um.jaroslaw.pl lub telefonicznie 16 624 87 53.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie należy podać:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (numer telefonu, mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby najodpowiedniejszy dla zgłaszającego.
Na zgłoszenie niedostępności cyfrowej odpowiemy najszybciej, jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia.
Jeśli termin będzie dla Urzędu Miasta Jarosławia zbyt krótki, zgłaszający zostanie poinformowany o tym fakcie. W informacji zostanie podany nowy termin, do którego poprawione zostaną błędy lub przygotowane zostaną informacje w alternatywny sposób. Nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli Urząd Miasta Jarosławia nie będzie w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w żądaniu zgłaszającego, zaproponuje dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na wniosek zgłaszającego o zapewnienie dostępności cyfrowej Urząd Miasta Jarosławia odmówi zapewnienia dostępności cyfrowej, a zgłaszający nie zgadza się z tą odmową, ma prawo złożyć skargę. Zgłaszający ma prawo złożyć skargę także, jeżeli nie zgadza się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który został zaproponowany w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę można złożyć listownie lub mailem do kierownictwa urzędu:
Burmistrz Miasta Jarosławia
adres: Rynek 1, 37-500 Jarosław
mail: kancelaria@um.jaroslaw.pl
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich – link do strony www.bip.brpo.gov.pl
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Aleje Solidarności 77
00-090 Warszawa
biurorzecznika@brpo.gov.pl
INFOLINIA 800 676 676
poniedziałki 10.00-18.00, wtorek – piątek 8.00-16.00
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna:
Siedziba Urzędu Miasta Jarosławia:
- Rynek 1 - ratusz,
- Rynek 6 – kamienica Gruszewiczów,
- ul. Zamkowa 1 - siedziba Straży Miejskiej w Jarosławiu, Informatycznego Centrum Zarządzania Miastem oraz Punktu Obsługi Inwestora przy Wydziale Funduszy i Inwestycji Miejskich.
Siedziby - Rynek 1 oraz Rynek 6 są obiektami zabytkowymi, położonymi w zabytkowej strefie śródmieścia, usytuowane względem siebie w bliskim sąsiedztwie (około 50 m). Siedziba urzędu przy ul. Zamkowej 1 jest również obiektem zabytkowym, znajdującym się w odległości około 850 metrów od głównej siedziby Urzędu Miasta Jarosławia.
Opis dostępności wejścia do budynków i przechodzenia przez obszary kontroli
Do siedziby Urzędu Miasta Jarosławia - Rynek 1 prowadzą dwa wejścia: główne od strony Muzeum–Kamienica Orsettich i Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz zabytkowej XVII-wiecznej studni. Wejścia usytuowane są na poziomie chodnika, posiadają ograniczenia w zakresie dostępności. Występują niewielkie progi, a drzwi wejściowe nie spełniają minimalnej szerokości (90 cm), dodatkowo ich otwarcie wymaga użycia siły. Przy wejściu od strony muzeum i centrum znajdują się drzwi wahadłowe (odległość 1 metra).
Tymczasowo wejście od zabytkowej studni jest nieodstępne.
Do siedziby Urzędu Miasta Jarosławia - Rynek 6 prowadzą dwa wejścia: od strony Muzeum-Kamienica Orsettich i Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz dziedzińca kamienicy, w której usytuowane są pomieszczenia urzędu. Wejście od strony muzeum i centrum jest na poziomie chodnika, posiada ograniczenia w zakresie dostępności. Występuje niewielki próg, a drzwi nie spełniają minimalnej szerokości (90 cm), ich otwarcie wymaga użycia siły. Dodatkowo po wejściu do budynku w odległości 10 metrów znajdują się kolejne drzwi - wahadłowe. Wejście od strony dziedzińca wyposażone jest w schody (4 stopnie).
Przy drzwiach do siedziby urzędu - Rynek 1 oraz Rynek 6 - zamontowany jest, na odpowiedniej wysokości, dzwonek umożliwiający osobom z dysfunkcjami kontakt z pracownikami. Przed wejściami do budynków dostępny jest domofon.
Punkt informacyjny – kancelaria ogólna – z czterema stanowiskami obsługi interesanta w różnych zakresach merytorycznych, znajduje na parterze budynku przy Rynek 1, pokój numer 2.
Dla osób z dysfunkcjami ruchowymi, poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na parterze budynku Rynek 1. Jednocześnie zapewniona jest komunikacja z urzędem na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami – pracownik schodzi do interesanta po zawiadomieniu.
Do siedziby przy ul. Zamkowej prowadzą dwa wejścia - główne ze schodami (6 stopni po obu stronach wejścia) oraz boczne, na tyłach budynku z zamontowaną windą zewnętrzną i schodami (8 stopni).
Przy wejściu do Punktu Obsługi Inwestora na parterze budynku zamontowano domofon, podobnie jak przy wejściu do siedziby Straży Miejskiej Jarosław oraz Informatycznego Centrum Miasta na piętrze budynku.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
Budynek główny jest budynkiem czterokondygnacyjnym, budynek przy Rynku 6 - pięciokondygnacyjnym, a budynek przy ul. Zamkowej - w użytkowaniu dwukondygnacyjnym (trzecia kondygnacja nieodstępna). Budynki nie są wyposażone w windy. Budynek przy ul. Zamkowej wyposażony został w windę zewnętrzną, usytuowaną przy wejściu do budynku od tyłu. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze budynku Rynek 1, natomiast w siedzibie przy ul. Zamkowej na pierwszym oraz drugim piętrze.
Wewnętrzna komunikacja pionowa pomiędzy kondygnacjami odbywa się przy wykorzystaniu schodów, posiadających zainstalowane poręcze. Na schodach znajdują się taśmy ostrzegawcze (oznaczeniowe) i antypoślizgowe. Na poszczególnych kondygnacjach zachowane są ciągi komunikacyjne.
Budynek - Rynek 1 wyposażony został w krzesło ewakuacyjne służące do transportu osób o ograniczonej zdolności poruszania się - osób z niepełnosprawnościami, szczególnymi potrzebami, starszych, itp.
Krzesło usytuowane jest na trzeciej kondygnacji budynku, a miejsce przechowywania oznaczone zostało tabliczką informacyjną.
W budynku (Rynek 1) na parterze, w pokoju numer 2, usytuowane zostało krzesło schodowe służące do transportu osoby ze szczególnymi potrzebami na wyższe kondygnacje.
Budynek - Rynek 6 również został wyposażony w krzesło ewakuacyjne służące do transportu osób o ograniczonej zdolności poruszania się, które usytuowano na trzeciej kondygnacji.
W siedzibie przy ul. Zamkowej znajduje się również schodołaz osobowy (toaleta na parterze).
Opis dostosowań
W budynku Rynek 1 są pętle indukcyjne, nie ma natomiast informacji głosowych, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie ma również pochylni bądź platform, umożliwiających korzystanie z wyższych kondygnacji.
W budynkach usytuowane są plany tyflograficzne Rynku 1, Rynku 6 oraz przy ul. Zamkowej 1 w języku polskim oraz w alfabecie Braille'a, a także tabliczki informacyjne (tylko na parterze w przypadku Rynku 1, brak w Rynku 6, na obu piętrach w siedzibie przy ul. Zamkowej), zawierające nazwę pomieszczenia bądź opis miejsca (np. wyjście, schody), w języku polskim oraz w alfabecie Braille'a.
Plany tyflograficzne rozmieszczone są przy wejściu do obu budynków na Rynku, a także w siedzibie przy ul. Zamkowej (na wszystkich dostępnych kondygnacjach). Zawierają nazwę urzędu, rzut parteru z zaznaczonymi pomieszczeniami oraz oznaczenie wyróżniającym się kolorem miejsca lokalizacji osoby czytającej w formule "tu jesteś". Opisy w alfabecie Braille'a są zgodne z obowiązującymi standardami.
W Urzędzie Miasta Jarosławia z myślą o osobach ze spektrum autyzmu zostały wprowadzone "ciche godziny". Obowiązują w każdy piątek od godziny 12.00 do godziny 14.00. W tym czasie, chcąc ograniczyć bariery w codziennym funkcjonowaniu osób ze spektrum autyzmu, są wyłączane odbiorniki radiowe, redukowane jest oświetlenie, ograniczana zbędna komunikacja w strefie obsługi interesantów oraz wyciszane aparty telefoniczne.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami
Najbliższe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami są dostępne na ul. Opolskiej (parking, w odległości od budynku ratusza 120 metrów) oraz ul. Spytka (w odległości od budynku ratusza 130 metrów).
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych ograniczeniach
Do budynków oraz wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online
Urząd Miasta Jarosławia zapewnia usługę polegającą na dostępie do zdalnego tłumacza języka migowego. Usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Treści są tłumaczone na Polski Język Migowy.
W celu skorzystania z tłumacza języka migowego online należy kliknąć w graficzny przycisk (ikonkę) "Tłumacz języka migowego" z symbolem dwóch migających rąk, znajdujący się w menu przedmiotowym Biuletynu Informacji Publicznej widocznym z lewej strony. Przycisk przekieruje do połączenia z tłumaczem. Przekierowanie jest również możliwe poprzez kliknięcie w www.tlumacz.migam.org
Informacja o usłudze tłumacza języka migowego online jest również dostępna w zakładce "Informacje dla osób z niepełnosprawnościami" dostępnej pod linkiem.
Podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta Jarosławia w Polskim Języku Migowym są dostępne poprzez graficzny przycisk (ikona) "Informacje dla osób z niepełnosprawnościami" z symbolem migających rąk, znajdujący się w menu przedmiotowym Biuletynu Informacji Publicznej widocznym na dole strony (przesuwające się ikony) lub poprzez kliknięcie w film informujący o funkcjonowaniu Urzędu Miasta Jarosławia w PJM.
Aplikacje mobilne:
Urząd Miasta Jarosławia udostępnia następujące aplikacje mobilne:
eUrząd Jarosław w wersji dla systemu Android, sprawdź deklarację dostępności tej aplikacji
Jarosławska Karta Miejska dla systemu Android oraz IOS, sprawdź deklarację dostępności tej aplikacji.
Metryka informacji
Autor: Barbara Brzezinska
Data wytworzenia informacji: 2024-04-11 19:03:00
Opublikował: Barbara Brzezinska
Data publikacji: 2025-03-31 14:38:40
Data | Użytkownik | Zmiany | Zapisane wersje |
---|---|---|---|
2025-03-28 12:07:43 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | Wersja aktualnie wyświetlana |
2025-03-28 11:25:28 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-27 15:10:33 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-27 12:40:00 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-27 12:29:34 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-27 12:10:23 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-14 11:24:27 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-14 11:23:05 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-14 11:09:15 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-03-14 10:39:19 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-01-22 14:52:20 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-01-22 14:46:33 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-01-22 14:27:06 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-01-03 10:30:23 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2025-01-03 10:22:02 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2024-11-14 12:51:09 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2024-06-18 09:44:45 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2024-06-10 09:53:06 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2024-06-10 08:17:22 | Barbara Brzezinska | Edycja dokumentu | |
2024-04-13 00:10:18 | Bartosz Goździk | Edycja dokumentu | |
2024-04-11 19:04:46 | b | Edycja dokumentu | |
2024-04-11 19:03:50 | b | Edycja dokumentu | |
2024-02-15 19:15:05 | Admin | Edycja dokumentu | |
2024-02-14 19:09:06 | Admin123 | Edycja dokumentu | |
2024-02-14 14:57:35 | Admin123 | Edycja dokumentu | |
2024-02-12 16:25:23 | Admin | Edycja dokumentu | |
2024-02-12 16:23:39 | Admin | Utworzenie dokumentu |